Pozdrav iz kleti: Katja Šuklje Antalick, Vina Šuklje
20. avgust 2024
Pogovarjali smo se s Katjo Šuklje Antalick z vinske kleti Šuklje. Katja nadzoruje in pomaga pri upravljanju vinogradov ter vodi vinarske odločitve skupaj s svojim možem.
Kateri je trenutno največji izziv v vinskem svetu?
Globalno in lokalno se vinski sektor sooča s številnimi izzivi.
Ves agronomski sektor, vključno z vinogradništvom in vinarstvom, se sooča s posledicami podnebnih sprememb. Skoraj vsak letnik nam servira nov ekstrem. Iz leta v leto plujemo med spomladanskimi pozebami, najbolj vročimi in suhimi poletji v leta z največ padavinami, z največ točnimi nevihtami ...
Včasih se zdi, da je preživeti letnik brez večjih izgub pridelka zaradi takšne ali drugačne naravne katastrofe zgolj ruleta srečnih naključij …
Konkurenca na globalnem vinskem tržišču postaja vedno večja. Sporočilo, ki se ga je dalo izluščiti iz obiska enega večjih vinskih sejmov v Evropi glede slovenskih vin, je bilo, da je kakovost sicer odlična, vendar so vina draga ter zahtevajo veliko promocijskih in izobraževalnih dogodkov, da se na mednarodnih trgih prodajo. Slovenija pač ni znana vinska destinacija in tukaj se vrnemo na že neštetokrat omenjeno potrebo po skupni, urejeni in vodeni promociji Slovenije kot vinske destinacije, ki je pa žal (še) vedno preslišana …
Izzivov je še veliko več in včasih se premarsikateri vinogradnik vpraša o smiselnosti vztrajanja v poslu. Pa vendar je vinogradništvo in vinarstvo še mnogo več kot le proizvodnja alkoholnih pijač, je tradicija, ki je močno vpletena v naše običaje in navade, in tudi kmetijska panoga, ki močno zaznamuje izgled krajine številnih regij.
Če se ne bi ukvarjali z vinarstvom, kaj bi bil vaš poklic oziroma s čim bi se ukvarjali?
Nikoli nisem imela druge resne alternative … Oziroma, nikoli nisem razmišljala, da bi rada počela kaj drugega. Uživam v tem, kar delam, in to se mi zdi najbolj pomembno.
Kaj vas pri vašem delu najbolj osrečuje?
Dobra letina, ko veš, da si dobro delal celo leto in pridelal dobro, kakovostno grozdje. Dobro vino, dinamika dela in vse velike in male zmage v vinogradu, kleti in pri prodaji. Danes me osrečuje dejstvo, da smo se uspeli ogniti pozebi …
Zagotovo pa je v največje zadovoljstvo občutek, da je tvoj proizvod zaželen, cenjen in spoštovan.
Kdo je najbolj vplival na vaše delo in vas navdušil nad vinarstvom?
Sama sem zrasla na vinogradniški kmetiji, zato je zagotovo izvor začetnega znanja in entuziazma prav tam. Domače okolje z očetom kot gonilcem pridelave in tradicija sta imela velik vpliv na mojo percepcijo vinogradništva in ga imata do določene mere še vedno. Osebno so mi pa izjemno pomembne tudi izkušnje, ki sem jih nabrala v tujih kleteh. Prav delo v tujini in interakcija z drugimi vinarji omogoča kritično refleksijo na delovne procese v domačem okolju in nudi znanje in ideje za izboljšanje le-teh. Zagotovo med pomembnejšimi vinarji, ki so me navdušili in dali prenekatero idejo, so bili Timo Mayer, Roland Velich in Rick Kinzbrunner.
***
Danes njihovo 6,5 ha veliko posestvo vodita šesta in sedma generacija Šukljetovih, in sicer oče Jože, otroka Matija in Katja ter zet Guillaume. Medtem ko je Jože v devetdesetih prenesel tradicionalno vinarsko dejavnost v moderno dobo, najmlajša generacija danes prinaša mednarodne izkušnje v družinsko vinsko zgodbo.