Ključni stestavini tega konjaka sta La Grande Champagne in La Petite Champagne. Te dragocene eaux-de-vie so se starale izključno v sodih iz hrastovega lesa Limousin, ki so že oddali svoj najbolj značilen tanin.Konjak je prekrasne bakreno zlate barve, in ima mehko žametno teksturo.
Najbolj prestižen konjak na svetu. Richard Hennessy je nevrjetna mešanica več kot 100 najboljših eaux-de-vie. Nekateri segajo že v zgodnja leta okoli 1800.Vonj: Hrast, Črni poper, VanilijaOkus: Zrel in sočen, z vsemi vrstami sadja. Zelo pa se občutijo tudi različne začimbe in hrast.Konec: Zelo, zelo, zelo dolg in izjemen zaključek, ki vas pusti brez besed.
Hennessy VS je eden najbolj znanih konjakov na svetu, značilna oblika steklenice je ikonična. VS je kratica za "Very Special", in to pomeni da je najmlajši eaux-de-vie star najmanj 2 leti in pol.Zoreno v novih hrastovih sodih, Hennessy V.S ponuja opečene in sadne note z bogatim, jasno opredeljenim okusom in prijetno razkošnostjo. Hennessy V.S izraža svojo živahno in dinamično osebnost z edinstvenimi umetniškimi partnerstvi in letnimi omejenimi izdajami.Enostaven cognac, ki je popoln za energične priložnosti in deljenje trenutkov Barva je čista in svetla, s čudovitim jantarnim odtenkom. Na nosu se razkrijejo začetne note svežega toasta s praženimi mandlji in rjavim sladkorjem, ki jim sledi drugi val bolj subtilnih finih sadnih arom vinske trte. Kremast okus zaokrožita vanilija in svež, cvetlični zaključek.
Ta edinstvena mešanica je plod raznolikosti narave. Le ta je namreč ukrotila elemente za izdelavo in utelešenje prvotnega koncepta konjaka. Užitek ob okušanju vednoznova odpira nove vidike njegove osebnosti.Barva spominja na razkošen mahagonij s svetlejšimi toni. Na nosu konjak odpira zrele note svežega sadja. Poglobljen okus ponuja sočno sadje, vanilijo, začimbe in rahle note tobaka.
"Extra Old" konjak, ki ga je leta 1870 prvič za drzžino in prijatelje ustekleničil Maurice Hennessy.Ta produkt je paradni konj hiše Hennessy, in je tudi prvi konjak na svetu ki je prejel oznako "XO" (Extra Old, Zelo star).
Gre za intenziven, klasičen tradicionalni konjak temno zlate barve z bakrenimi in jantarjevimi odtenki. V konjaku lahko vonjamo suho sadje, oreščke, posušeno cvetje in začimbe, kot sta črni poper in sandalovina. Okus zaznamujejo intenzivne note fig, rdečega sadja in črnega ribeza, kar se nadaljuje v izjemno robusten in dolgotrajen pookus. Martell X.O. je prepoznaven tako zaradi svojega intenzivnega okusa kot drzne in sodobne oblike. Njegova prestižna karizmatična osebnost se namreč lepo odraža v izrazitih lokih unikatne steklenice.
Ta izjemna mešanica cognac-a z aromatičnim ravnovesjem, ustvarjena v kleteh Chanteloup, je briljantna počastitev zgodovinskega kraja. Še več, cognac je polnjen je v steklenico gladkih linij, okrašeno z motivom vrat iz kovanega železa v Châteauju in srebrnim listjem z vgraviranim grbom hiše. Okus, ki je sprva blag in lahek, nato pa ga postopoma bogatijo note kandiranega in sušenega sadja, ki se med seboj prepletajo v živahnem plesnem ritmu čutov, je okronan z lahkotnim pridihom črnega ribeza. Idealen je za posebne priložnosti, strežemo ga čistega, na sobni temperaturi.
Ta izjemna mešanica cognac-a z aromatičnim ravnovesjem, ustvarjena v kleteh Chanteloup, je briljantna počastitev zgodovinskega kraja. Še več, cognac je polnjen je v steklenico gladkih linij, okrašeno z motivom vrat iz kovanega železa v Châteauju in srebrnim listjem z vgraviranim grbom hiše. Okus, ki je sprva blag in lahek, nato pa ga postopoma bogatijo note kandiranega in sušenega sadja, ki se med seboj prepletajo v živahnem plesnem ritmu čutov, je okronan z lahkotnim pridihom črnega ribeza. Idealen je za posebne priložnosti, strežemo ga čistega, na sobni temperaturi.
Konjak Martell Cordon Bleu je mednarodni simbol odličnosti. Idealen za posebne priložnosti, okus tega francoskega konjaka je eksplozija pikantnih sadnih not. Barva je globoka, zlato bakrena. Na vonju je živahen, bogat in kompleksen, s sadovnjakom – kandiranih sliv in jabolk, ter v harmoniji s praženimi notami moka kave in opečenih mandljev. Impresivno dolg zaključek, za katerega so značilne note sadja in začimb.
Martelova osnovna linija se začne z Martelom V.S.. Večina grozdja prihaja iz regij Borderies in Fins Bois. Zanj je značilna posebna harmonija okusov. Staran mora biti najmanj dve leti in pol. Poznan je po svoji svežini in žametni teksturi.
V vonju se prepletajo grenko-sladka mehkoba limete in sladkega korena ter note kutine, rozin in slive skupaj z vonji spomladanskega rastja, hrastovega lesa in lešnikov. Okus je mehak, gladek in kompleksen z izrazitimi sadnimi notami. Telo je lepo uravnoteženo in zagotavlja dolg prijeten pookus. Konjak je narejen iz pazljivo izbrane mešanice staranega žganja iz štirih najboljših konjak regij. Na steklenici te žlahtne pijače je upodobljen zlat medaljon z gravuroportreta kralja Louisa XIV., s katerim hiša obeležuje svojo rojstno letnico (1715).
V konjaku je zaznati prevladujoče note vanilije zaradi daljšega staranja v sodih francoskega hrasta Limousine. Sledijo zrele marelice, pečeno jabolko in elegantne cvetlične note.Popolna harmonija med močjo zrelega sadja in subtilnimi notami sladkega korena ponuja veliko kompleksnost elegantnih in močnih arom.
Sommelierka Majda Debevc pravi, da konjak v Sloveniji pijeta dve vrsti ljudi: tisti, ki bi bili radi opaženi, pa niti ne vedo, kaj je konjak, in tisti drugi, ki so preprosto hedonisti. V katero skupino spadate vi?
Konjak, brandy in vinjak: poznate razliko?
Vsi trije izrazi se nanašajo na žgano pijačo, ki je izdelana zelo podobno, in je vinski destilat, ki se stara v sodih – ti mu dajo barvo in okus.
Konjak kot vrsto pijače v angleščini označujemo z besedo brandy. Ta vrsta pijače je lahko proizvedena na osnovi grozdja ali drugega sadja, v primeru konjaka pa gre seveda za žganje na osnovi grozdja. Vsak konjak je torej brandy, ni pa vsak brandy konjak. V slovenščini pa poznamo še eno, prav čudovito besedo za pijačo, o kateri govorimo danes – vinjak.
Zagotovo veste, da se lahko vinjak okiti s slavnim imenom konjak le, če je proizveden na točno določenem geografskem območju. Gre za francoski departma Charente, območje, ki vključuje šest podregij s pretežno belim grozdjem. Ker se to po kakovosti ni moglo kosati z grozdjem iz slavnega Bordeauxa, so se v Charentu lotili destilacije in kmalu ugotovili, da okus destilata lepo nadgradi zorenje v sodih, in to hrastovih.
Ime »cognac« je torej rezervirano za vinjake, ki izhajajo iz pokrajine Cognac v Franciji. Ker je ime zaščiteno, za izdelavo veljajo strogi predpisi.
Staranje konjaka – je pomembno?
Starost konjaka je njegova najpomembnejša lastnost in poteka samo v sodu. Ko je konjak ustekleničen, se proces staranja zaključi. Kaj to pomeni? Če je konjak ob prelitju iz soda v steklenico star 10 let, bo ohranil to starost, tudi če ga v steklenici hranimo še naslednjih 10 let.
Bogato aromo in barvo konjak namreč črpa iz lesa. Starejši kot je konjak, bolj je prefinjen. Izbira kakovostnega hrasta, iz katerega so izdelani sodi, je zato ključna.
Oznake starosti konjaka
Obstajajo tri uradne kategorije starosti:
V.S. ali »Very Special« je oznaka, ki pomeni da je bil konjak staran najmanj 2 leti.
V.S.O.P. (ali Reserve): gre za konjak, ki se je v hrastovem sodu staral vsaj 4 leta. A bodite pozorni: starost pomeni starost najmlajše komponente v steklenici. Konjak z oznako V.S.O.P. lahko vsebuje komponente, ki so mnogo starejše od omenjenih štirih let.
X.O. (ali Napoleon, Old Reserve): X.O. je kratica za Extra Old. Takšni konjaki so stari vsaj 10 let.
Pogosta vprašanja
Zakaj je konjak tako drag?
Za proizvodnjo enega litra konjaka je potrebnih kar devet litrov kakovostnega vina. V dolgotrajnem zorenju iz soda letno nato izgine še štiri odstotke destilata. Temu pravimo angelski delež. Pa to niti ni edini strošek, ki prispeva k ceni; v strošek je treba všteti tudi čas, potreben za njegovo staranje. In zato je konjak tako drag.
Kakšni so pravi kozarci za konjak?
Puristi so prepričani, da obstajata samo dve pravi vrsti kozarcev za pitje konjaka, če želite doživeti popoln užitek. Prvi so kozarci v obliki tulipana. Njihova oblika namreč zagotavlja kar največjo površino za tekočino, zoženi del pa lepo usmerja polno moč cvetlice proti nosu. Uporabite lahko tudi kozarec v obliki balona, ki je sicer poznan kot kozarec za brandy, a ga boste v praksi najbrž v rokah držali pogosteje.
S kozarcem konjak lahko preživite ves večer. Konjak se namreč pije skoraj dobesedno po kapljicah – zanj si morate vzeti čas.
Pri kakšni temperaturi je treba hraniti konjak?
Konjak hranite pri 20 stopinjah Celzija.
Kako dolgo lahko hranite že odprto steklenico konjaka?
Odprto steklenico konjaka porabite v približno šestih mesecih. Lahko ga prelijete v manjšo steklenico, saj bo tako zaradi čim manjšega dostopa zraka njegova kakovost kar najbolj ohranjena. Odprt konjak lahko hranite tudi na sobni temperaturi, vendar mora biti temperatura ves čas približno enaka.