Vino je plemenito in žlahtno, kako plemenit je šele vinjak Pilon, ki je pridobljen iz najboljšega vipavskega vina. Osnova Pilona je vinski destilat, to je žganje iz vina, ki je dozorelo v sodih od leta 1972. Tako častitljive starosti ne dosega noben vinjak, saj teče že njegovo tretje destletje. Vinjak Pilon je torej v zlatih letih, prava paša za telo in dušo. Letnik: 1972
Boisa brandyji so pridelani po klasični metodi, iz destilata belega vina, katerega trta raste v dolini Alazani, v regiji Kakheti, ki znana po pridelavi izjemnih brandyjev najvišje kakovosti.Boisa X.O. je mešanica najmanj 14 let starih vinskih destilatov, zorjenih v hrastovih sodih. Transparentna, temno jantarna barva, lepo razvit vonj ter svež, mehak okus suhega sadja, tobaka, temene čokolade z nežno pikatnimi notami. Zelo prijeten mandljasto sladek pookus traja neverjetno dolgo.
Vinjak, destilat vina teran, je svojo pot pričel leta 1975, ko je Borisa zaznamoval eden najlepših trenutkov v življenju, rojstvo sina. Danes več kot 40 let star vinjak je v steklenico ujet simbol družinske povezanosti in pogleda v prihodnost.
Boisa brandyji so pridelani po klasični metodi, iz destilata belega vina, katerega trta raste v dolini Alazani, v regiji Kakheti, ki znana po pridelavi izjemnih brandyjev najvišje kakovosti.V.S.O.P. je mešanica najmanj 7 let starih vinskih destilatov, zorjenih v hrastovih sodih. Transparentna jantarna barva, lepo razvit vonj ter svež, mehak okus z nežno pikatnimi notami hrastovega soda. Zelo prijeten in dolg pookus po mandljih in suhem sadju.
Boisa brandyji so pridelani po klasični metodi, iz destilata belega vina, katerega trta raste v dolini Alazani, v regiji Kakheti, ki znana po pridelavi izjemnih brandyjev najvišje kakovosti.Boisa X.O. je mešanica najmanj 14 let starih vinskih destilatov, zorjenih v hrastovih sodih. Transparentna, temno jantarna barva, lepo razvit vonj ter svež, mehak okus suhega sadja, tobaka, temene čokolade z nežno pikatnimi notami. Zelo prijeten mandljasto sladek pookus traja neverjetno dolgo.
Vinjak Oskar Extra destilirajo od sredine osemdesetih let naprej. Skozi tri in pol desetletja zorenja ni bila prodana ena sama steklenica. Oskar Extra je prvič na voljo od decembra 2019. Oskar Extra sestavljajo različni letniki. Najmlajši del v njem je zorjen 14 let.
Vino je plemenito in žlahtno, kako plemenit je šele vinjak Pilon, ki je pridobljen iz najboljšega vipavskega vina. Osnova Pilona je vinski destilat, to je žganje iz vina, ki je zorelo v sodih od leta 2005. Vinjak Pilon, ki je že zakorakal v drugo desetletje je prava paša za telo in dušo.
Vrhunski vinjak Plantaže, proizveden v omejeni seriji po 15 letih odležavanja v hrastovih barik sodovih.Na vonju dominirajo arome suhe slive, ki se pretapajo s sladkostjo karamele, vanilije in not začimb.Harmoničen, polnega in kompleksnega telesa, z dolgotrajnim sadnim zaključkom.
Vinjak – slovenski brandy in konjak v enem. V Sloveniji sicer nima enakega prestižnega slovesa kot znameniti konjak, vendar njegov srčen okus prepriča še tako velike skeptike.
Gre za odležan vinski destilat, ki vsebuje od 35 do 55 % alkohola. Dodajo se mu lahko različni izvlečki sadja, proizvaja pa se iz grozdja, z maceracijo v vinskem destilatu. Pri nas sicer nimamo posebnih sort grozdja za proizvodnjo vinjaka, je pa kakovost vinjaka odvisna od sorte vinske trte, podnebja, sestave tal in vzgoje vinske trte, ki so v Sloveniji pogosto nadpovprečne.
Na kakovost vinjaka ob slednji vplivajo tudi druge faze postopka, kot sta trajanje in način destilacije, dolžina zorenja destilata, staranje in drugo. Najboljši destilat je tudi v tem primeru tisti, ki je zorel v hrastovem sodu.
Kaj vse da vinjaku barvo in okus?
Tako kot pri vseh drugih pijačah tudi na barvo in okus vinjaka vplivajo različni dejavniki: vrsta grozdja, način predelave, kakovost hrastovih sodov in seveda starost vinjaka. Pri izbiri sorte grozdja se pozornost namenja sortam, ki vsebujejo veliko kislin in malo sladkorja. Boljša izbira so poznejše sorte brez močnega značilnega vonja, kot pa zgodnje in muškatne z izrazito aromo.
Aromo vinjaka dejansko najbolj narekuje hrastovina, uporabljena za sod, in starost. Barvo in aromo tako zagotovi prav izbrana hrastovina – dlje ostane vinjak v sodu, kakovostnejši in bolj piten je.
Vinjak VS, 5 in XO – kakšna je razlika?
Pri nakupu vinjaka so se številni med vami najbrž že vprašali, kakšna je razlika med vinjakom VS, vinjakom 5 in vinjakom XO in zakaj je takšna razlika v ceni, čeprav je proizvajalec enak. Glavna in bistvena razlika se skriva v starosti, ki predstavlja tudi razliko v kakovosti. Pravilo starejše je, boljše je, velja namreč tudi za vinjak.
• Vinjak VS je najpogostejši, najbolj dostopen, najbolj priljubljen in najmlajši. Star je okrog tri leta.
• Vinjak 5 je staran, kot nakazuje že ime, vsaj pet let.
• Rubinov Vinjak XO je najbolj luksuzen, njegova starost pa presega 20 let.
In še majhen nasvet: za posebno družinsko priložnost razmislite o izbiri 40 let starega Vinjaka 75, ki predstavlja v steklenico ujet simbol družinske povezanosti in pogleda v prihodnost. Gre za destilat terana, ki je svojo pot pričel leta 1975, ko je proizvajalca Borisa Lisjaka, zaznamoval eden najlepših trenutkov v življenju, rojstvo sina.
Pogosta vprašanja
Kako pijemo vinjak?
Za pitje vinjaka si vedno vzamemo čas. Vinjak srkamo, nikoli ga ne spijemo na dušek, postrežemo pa ga na sobni temperaturi. Najboljše je, če kozarec držimo v dlani, da ga segrejemo na temperaturo svojega telesa.
Kakšni so pravi kozarci za vinjak?
Vinjak postrežemo v kozarcu oblike tulipana, saj taka oblika najbolj izrazi arome in note ter usmeri moč cvetic in drugih vonjev proti nosu. Dandanes se uporablja tudi kozarec balonaste oblike na krajšem peclju, velik od 150 do 500 ml, čeprav redkeje.
Kakšna je razlika med vinjakom, brandyjem in konjakom?
Konjak, brandy in vinjak so vinski destilati, starani v sodih. Konjak je različica brandyja, proizveden v francoski pokrajini Cognac in zanj veljajo zelo strogi predpisi. Tudi vinjak je vrsta brandyja in to ime se navadno uporablja na Balkanu.